مقالات

آجر سفال با بهترین قیمت

بامرور جزئی در زندگی گذشتگان و نیاکانمان درمی‌یابیم که آجر سفال از مصالح پرکاربرد در ساخت‌وساز بوده و بسیاری از سکونتگاه‌ها و آتشکده‌ها و بعضاً عبادتگاه‌ها با استفاده از آجر سفالی ساخته می‌شده است.

قدمت آجر سفال به ده‌هزار سال می‌رسد و اثرهای باستانی همچون زیگورات، چغازنبیل و ایوان مدائن مهر تأییدی بر حرف‌های ما است. پس از ورود اسلام به کشورمان هم این مرزوبوم شاهد شاهکارهایی بوده است که پایه و اساس آن با آجر سفال یا آجر تیغه ای بنا شده تا معماری نوین ایرانی را به گوش جهانیان برساند. مسجد اصفهان و ارگ تبریز نمونه‌ای از این معماری‌های نوین پس از اسلام به شمار می‌روند.

قیمت آجر سفالی و یا هزینه هایی که از گذشته تا به امروز داشته آنقدر زیاد نبوده که سازنده ای را خرید و استفاده آن پشیمان کند و یا باعث روی برگداندن از این محصول بشود. قیمت سفال نما همیشه عددی معقول را برای خریدار و مصرف کننده در بر داشته به طوری که استفاده از این محصول برای کاهش هزینه های کلی نیز توصیه می شود.

 

امروزه شاید تفاوت‌های جزئی در نحوه استفاده سفال نما به وجود آمده باشد؛ اما در اصل قضیه تفاوتی ایجاد نمی‌کند و سفال نما همواره جزو پایه‌های یک ساخت‌وساز می‌باشد. از آجر تیغه‌ای استفاده‌های گوناگون و متنوعی برای طراحی داخلی و خارجی یا نما می‌شود.

طبیعی است که با پیشرفت انسان در زمینه‌های مختلف، مصالح و ادوات ساخت‌وساز هم به‌روزتر و جدیدتر بشود. سفال نما هم رفته‌رفته شکل‌ها و مدل‌های جدیدی را به خودش پیدا کرد و امروزه آجر تیغه‌ای با تنوع بسیار زیادی در بازار داخلی ارائه می‌شود به‌طوری‌که دست خریداران هنگام انتخاب آجر موردنظرشان بسیار باز می‌باشد. آجر سفالی شاید به‌اندازه آجرنماها رنگ و لعاب نداشته باشد و زیبایی آن‌چنانی به رخ کار ندهد؛ اما همیشه جزو مصالح پایه و اصلی در ساخت‌وساز بوده و نقشش غیرقابل‌انکار است. یکی از مدل آجرهایی که در چند سال اخیر بسیار موردتوجه قرار گرفت و استفاده زیادی در ساختمان‌سازی داشته است آجر تیغه‌ای است. آجر تیغه‌ای همان‌طور که از اسمش پیداست برای استفاده در تیغه‌های داخلی و خارجی ساختمان استفاده می‌شود و بسیار پرکاربرد است. تا به الان اطلاعات دقیقی از اولین استفاده آجر توسط انسان به‌جای سنگ به دست نرسیده است، اما چیزی که مورخین حدس می‌زنند قدمت استفاده از آجر سفال به ۸ الی ۱۰ هزار سال قبل بازمی‌گردد. مورخین فرضیه‌های مختلف و جالبی برای طرز تهیه آجر سفال ارائه داده‌اند که محتمل‌ترین آن‌ها پختن گل و بهره‌مندی از استحکام آن بوده است که رفته‌رفته این طرز پخت پیشرفت کرده و الان تبدیل به آجر سفالی شده است. یکی از مسائلی که همواره مورد بررسی قرار می‌گرفته قیمت آجر سفال بوده. باگذشت زمان قیمت آجر سفال دستخوش تغییراتی شده؛ اما به‌طورکلی قیمت آجر سفال از ثبات نسبی برخوردار بوده است. در ادامه مسائلی که بر روی قیمت آجر سفال اثرگذار باشند را بررسی خواهیم کرد.

آجر سفال چیست؟همان‌طور که اشاره کردیم آجر سفال یا سفال نما از مصالح ساخت‌وساز محسوب می‌شود که کاربردهای زیادی دارد. این آجرهای سفالی که به‌اصطلاح به آن‌ها آجرهای رسی نیز گفته می‌شود در نهایت دقت و ظرافت به تولید انبوه می‌رسد و در اختیار سازندگان یا فروشندگان مصالح قرار می‌گیرد. قیمت آجر سفال از سوی هر شرکت یا تولیدی متفاوت بوده و وابسته به عوامل مختلفی می‌باشد. آجر سفال یکی از چندین محصولات ساخته شده با سفال می‌باشد که به شکل استاندارد و تأیید شده مورداستفاده در کارهای صنعتی و عمرانی و سازندگی قرار می‌گیرد. سفال نما در اصل جایگزینی برای سنگ در صنعت ساخت‌وساز بود که به‌خوبی موردتوجه و استقبال قرار گرفت. آجر سفال یا آجر تیغه‌ای هم به‌صورت دستی تولید می‌شود و هم به شکل صنعتی و کارخانه‌ای تولید می‌شود. آجر سفال ساخته شده از خاک رس یا سیل می‌باشد که استحکام خوبی داشته و باتوجه‌به شکل و ابعادی که دارد کار در ساخت‌وساز را تسهیل می‌بخشد. قیمت آجر سفالی تفاوت چندانی با قیمت آجر تیغه‌ای ندارد و در یک رنج قیمتی می‌باشند. آجر سفال به شکل مکعب مستطیل تولید می‌شود که کاملاً توپر بوده و در ابتدا سطوح خالی در سطحش مشاهده نمی‌شود. پس از قالب‌گیری این آجرها به شکل سوراخ‌دار بافاصله‌ای معین در قطعات نازک‌تر پخته و در مرحله خشک‌کردن قرار می‌گیرند. باتوجه‌به قیمت آجر سفالی، می‌توان گفت آجر سفال کاربردهای زیادی همچون ساخت تیغه‌های جداکننده، طاق‌ها و ستون‌های بین تیرآهن‌ها و دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان دارند. آجر سفال نما گزینه‌ای اقتصادی و مقرون‌به‌صرفه برای سازندگان به شمار می‌رود.  البته آجر سفالی کاربردهای خاص دیگری همچون استفاده در کف ساختمان‌ها هم دارد؛ ولی بیشترین مورداستفاده آجر سفال برای دیوارچینی می‌باشد. قیمت سفال نما یکی از دلایلی است که سازندگان روی به استفاده از آن می‌آورند، چرا که با قیمت نسبتاً پایین آجری تهیه می‌کنند که هم به نمای ساختمان ظاهری شکیل می‌بخشد و هم استحکام ساختمان را بالاتر می‌برد. قیمت سفال نما باتوجه‌به رنگ و مدلی که دارد متفاوت خواهد بود. ازآنجایی‌که آجر سفالی آب زیادی را جذب خود نمی‌کند، به‌منظور ایجاد چسبندگی در این آجرها از ملات استفاده می‌شود. سطح آجر سفالی صاف بوده و به دلیل نظمی که هنگام چینش به خود می‌گیرد این آجرها برای نمای ساختمان بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد. در ساخت‌وساز مدرن بیشتر بار و فشار وارده بر روی ستون‌ها و از طریق ستون‌ها به زمین وارد می‌شود و مانند گذشته فشار آن‌چنانی بر روی دیوارها وارد نمی‌شود. همین امر باعث شده است که دیوارها استحکام زیادی را نیاز نداشته باشند و بیشتر از آجر سفالی به‌عنوان نما استفاده بشود. امروزه انتخاب آجر سفال متناسب با وزن اسکلت‌های سازه و بهینه‌سازی هزینه‌های جانبی صورت می‌پذیرد. با این تفاسیر می‌توان به اهمیت استفاده از آجر سفال بیشتر از قبل پی برد و استفاده از این ماده ساختمانی را بیشتر از قبل (البته به‌اندازه استانداردهای لازم و مشاوره با مهندس ساختمان) در دستور کار قرارداد.

کاربرد آجر سفال تیغه‌ای

 

یکی دیگر از چندین مدل آجر سفالی، آجر تیغه‌ای می‌باشد که بین مصالح ساختمانی جزو پرکاربردترین مصالح محسوب می‌شود. از آجر تیغه برای تیغه کشی داخلی و خارجی ساختمان استفاده‌های زیادی می‌شود.

 

برای تیغه‌های داخلی ساختمان از آجرهای سفال ۸ و ۱۰ سانتی‌متری استفاده می‌شود. البته از آجر تیغه ۱۵ سانتی هم استفاده می‌شود که مهم‌ترین دلیلش عایق صدا بودن است. قیمت آجر تیغه‌ای نیز تا حدودی دنباله‌روی قیمت آجر سفال می‌باشد و از یکدیگر اثرپذیری دارند.

 

آجر تیغه کیفیت بسیار مطلوبی هم دارد. به‌طورکلی تولید این آجر تیغه به دو شکل درجه‌دو و مرغوب می‌باشد که در مناطق سردسیر یا موسمی باید از نوع مرغوب استفاده بشود تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

 

یکی از دلایلی که آجر سفال به‌خصوص آجر تیغه دچار شوریدگی یا همان شوره زدن می‌شود کیفیت پایین ملات یا بالا بودن درصد ناخالصی می‌باشد. کارشناسان تخمین زده‌اند که تقریباً ۸۰ درصد مشکل شوره زدن از ملات بی کیفیتی است که در فرایند ساخت آجر سفالی استفاده می‌شود است.

 

آجر تیغه به هنگام چینش باید طوری چیده شود که نصف بلوک از لحاظ طولی یک رج در میان در داخل ضخامت دیوار فرو برود. البته لازم به ذکر است که این عمل باید کاملاً به شکل تراز و راست چینش شوند و ضخامت بندها بین ۱۰ تا ۱۲ میلیمتر شکل‌گرفته باشد.

 

بلوک‌ها نباید ملات را جذب کنند و برای این که ملاتی جذب نشود باید بلوک‌ها را در آب خیس کنیم. با این روش خیالمان از بابت جذب نشدن ملات توسط بلوک‌ها راحت خواهد بود.

 

آجر تیغه از موادی همچون خاک رس و شن و آب تشکیل می‌شود. البته مواد افزودنی دیگری هم هستند که در فرایند پخت این گل به کار اضافه می‌شوند؛ اما اساسی‌ترین مواد همین سه موردی است که ذکر شد. یکی از مزایای آجر تیغه سازگاری بهتر با محیط است که در بین آجرها زبانزد و مشهور است. به همین دلیل است که قیمت آجر سفال نسبت به دیگر آجرها پایین‌تر می‌باشد.

 

با گذر زمان استفاده از آجر تیغه نسبت به باقی آجرهای سفالی از اهمیت و کاربرد بیشتری برخوردار شد و به همین دلیل قیمت سفال نما هم دچار تغییرات زیادی شد. معماری نوین و امروزی اولین چیزی که در دستور کار قرار می‌دهد استفاده از مصالح باکیفیت و بادوام است. ازاین‌رو آجر تیغه گزینه مناسبی برای تیغه کشی در ساختمان‌سازی می‌باشد که تا حدود بسیار زیادی امن و مثمر ثمر می‌باشد.

 

باتوجه‌به قیمت آجر سفال، این محصول طول عمر مناسبی دارد و در ابعاد ۲۰×۲۰×۱۰، ۲۰×۲۰×۱۵، ۲۵×۲۰×۱۰، ۲۵×۲۰×۱۵  تولید می‌شود. همان‌طور که اشاره شد اصلی‌ترین کاربرد آجر تیغه جداسازی دیواره‌های خارجی ساختمان و ایجاد فاصله بین فضای داخلی ساختمان با فضای بیرونی (راه‌پله) می‌باشد.

انواع آجرهای سفالی به دسته‌های زیر تقسیم می‌شود:

 

آجر سفال تیغه ۱۰ سانتیآجر سفال تیغه ۱۵ سانتیآجر سفال تیغه ۲۰ سانتی

 

هر یک از انواع آجر سفال تیغه ای نیز به دو دسته پشم و شیشه، فوم دار نیز تقسیم می‌شوند که باز هر کدام از آن‌ها به درجه بندی‌های یک و دو مبدل می‌شوند.

 

نکات مهم قبل از خرید آجر سفال

 

بهتر است قبل از خرید آجر سفال به نکاتی نیز توجه کنید تا بهترین آجر سفالی تیغه ای را تهیه کنید و در کار خود استفاده کنید.

 

نکات مهمی گه قبل از خرید آجر تیغه ای باید به آن توجه کنید عبارت‌اند از:

 

منظم بودن شکل و ظاهر آجر سفالییکنواخت بودن رنگ آجر تیغه ایهمگون بودن بافت داخلی و بیرونی آجر سفالیخش دار نشدن جداره آجر سفال

 

روش‌های تولید آجر تیغه

 

اولین مرحله برای تولید آجر تیغه استخراج و جمع‌آوری مواد اولیه است. ابتدا مهندسین کیفیت خاک را طی آزمایشاتی مورد بررسی قرار می‌دهند و پس از تأییدیه‌های لازم استخراج خاک شروع می‌شود. ممکن است باتوجه‌به روش تولید و کیفیتی که درنهایت خروجی کار ما می‌شود بر روی قیمت آجر اثرگذار باشد، به همین دلیل فرایند تولید باید به‌خوبی و زیر نظر کارشناسان پیش برود.

 

پس از بهره‌برداری از خاک مشخص شده این خاک باید غربالگری بشود و مواد زائد و اضافی از خاک رس جداسازی بشود.

 

پس از این مرحله به سراغ قالب‌گیری می‌رویم. قالب‌گیری به دو روش مرسوم انجام می‌شود:

 

روش اول‌: در این روش خاک در قالب به‌صورت کاملاً فشرده قرار می‌گیرد که نام این روش تولید آجر خشک است. در این حالت میزان درصد رطوبت بسیار کم خواهد بود.

 

روش دوم: در این روش خاک به شکل خمیر درآورده می‌شود و به داخل دستگاه‌های قالب‌گیری برده می‌شود تا فرم دهی شود. سپس آجرها را به سمت دستگاه برش هدایت می‌کنند و در ابعاد موردنیاز برش می‌دهند. حال وقت آن است که این آجرها را در داخل دستگاه قرار دهند تا خشک بشود و مورداستفاده قرار بگیرند. نام این روش تولید آجر به روش تر می‌باشد.

 

نکته‌ای که بسیار حائز اهمیت می‌باشد واردکردن خشت‌ها به داخل خشت کن می‌باشد. اگر این مرحله به‌درستی انجام نشود یا ناقص انجام بشود آجرها در نهایت خاصیت خودشان را از دست می‌دهند و ترک خواهند خورد.

 

در آخرین مرحله خشت‌ها در کوره‌های آجرپزی قرار می‌گیرند و در دمای ۹۰۰ درجه سانتی‌گراد پخته می‌شوند. بعد از فرایند پخت خشت‌ها، کوره‌ها را خاموش می‌کنند و منتظر سرد شدن تیغه‌ها می‌شوند. حالا نوبت بارگیری آجر تیغه است تا به سمت انبارها هدایت شوند و مورد ذخیره قرار بگیرند.

 

به آجر سفالی تیغه‌ای آجر سفال فوم دار یا آجر سفال عایق نیز گفته می‌شود که درواقع بلوک‌هایی هستند که بین دیوارهای سازه‌ها بهینه‌سازی می‌شود.

 

مدل دیگری از آجر تیغه وجود دارد که به نام آجر سفال جوش مطرح شده است. این سفال نما در اکثر کشورهای صنعتی جاافتاده است و اهمیت بسیار زیادی در ساخت‌وساز پیدا کرده است.

 

از این مدل آجر سفالی یا تیغه‌های سفالی برای نماسازی ساختمان‌ها و استفاده برای زیباسازی شهرها به‌خصوص پیاده‌روها، ساخت دودکش و فرش کردن کارخانه‌ها یا انبارها استفاده می‌شود.

 

سفال نما از موادی تهیه و تولید می‌شود که با محیط‌زیست کاملاً سازگاری دارد و درنهایت جذب خود طبیعت خواهد شد. قیمت سفال نما باتوجه‌به مزیتی‌هایی که دارد و قابل بازیافت می‌باشد کاملاً منطقی و معقول به نظر می‌رسد. این آجر سفالی در ابعاد مشخص و طراحی مشبک از خاک رس ساخته می‌شود و مشکلی هم برای سلامت انسان ایجاد نمی‌کند. از موارد مهم و قابل‌توجه این تیغه‌های آجری قابل بازیافت بودن این مدل آجرها می‌باشد.

 

به‌طورکلی آجرهای تیغه‌ای در ابعاد ۷ و ۱۰ و در شرایط خاصی ۱۵ سانتی طراحی و تولید می‌شود. هرچه ابعاد این آجرهای تیغه‌ای بزرگ‌تر باشد بیشتر به‌عنوان عایق صدا از آن‌ها استفاده می‌شود. این آجر سفالی در برابر رطوبت مقاوم می‌باشد و به‌راحتی آبی جذب نخواهد کرد.

به معایبش بیشتر می‌باشد و جزو مصالح پرفروش در حوزه ساخت‌وساز است.

 

۱

 

طراحی آجر سفالی به‌خصوص در نوع تیغه‌ای باعث خواهد شد تا وزن کلی ساختمان به پایین‌ترین حد ممکنش برسد و از طرفی استحکام ساختمان را هم بالاتر ببرد. تیغه‌های سفالی در برابر زلزله از مقاومت خوبی برخوردار هستند.

 

۲

 

ملات به‌کاررفته در آجر تیغه‌ای نسبت به آجرهای دیگر کمتر می‌باشد و درعین‌حال مقاوم‌تر هم است.

 

۳

 

در هنگام استفاده از آجر سفالی سرعت کار بالا رفته و در زمان و هزینه کارگر صرفه‌جویی می‌شود. هرچه ابعاد آجرها بالاتر باشد جابه‌جایی و چیدمان آنها با سرعت بالاتری انجام خواهد شد.

 

۴

 

آجر سفالی باتوجه‌به سوراخ‌هایی که دارند هوا را به‌خوبی به دام می‌اندازند و عایق مناسبی برای حرارت محسوب می‌شوند.

 

۵

 

آجر سفال باتوجه‌به همان سوراخ‌هایی که در مورد قبل اشاره شد می‌تواند نقش عایق صدا را ایفا کند و مانع پخش بیش از حد فرکانس صدا بشود.

 

۶

 

آجر سفال وزن کمتری نسبت به سایر آجرها دارد.

 

۷

 

آجر سفال فشار کمتری بر روی اسکلت ساختمان می‌آورد و باعث کاهش بار بر روی سقف‌ها می‌شود.

 

۸

 

باتوجه‌به وزن کم این محصول هنگام جابه‌جایی کار برای کارگران راحت‌تر می‌شود و از طرفی همین وزن کم باعث پایین آمدن قیمت این نوع آجر و صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود.

 

۹

 

آجرهای سفال ازآنجایی‌که مواد اولیه‌شان از طریق طبیعت به دست می‌آید در نهایت هم به طبیعت بازمی‌گردد و محصولی قابل بازیافت به شمار می‌رود.

 

۱۰

 

یکی از مهم‌ترین مزایای آجر سفال مقاوم بودن در برابر آتش و حرارت می‌باشد.

 

۱۱

 

قیمت آجر سفال یکی دیگر از چندین مزایای این محصول به شمار می‌رود. با اتکا به‌تمامی مزیت‌های این محصول قیمت سفال نما کاملاً منطقی بوده و ارزش خرید بسیار بالایی دارد.

 

قیمت آجر سفال روز

 

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم قیمت آجر سفال در گذر زمان دستخوش تغییرات زیادی بوده. امروزه قیمت سفال نما باتوجه‌به عوامل مختلفی متغیر می‌باشد.

 

گاهی اوقات قیمت آجر سفالی منوط به قیمت‌های مصالح ساختمانی دیگر می‌شود و در صورت بالا یا پایین رفتن آنها، قیمت آجر تیغه‌ای ما نیز تغییر خواهد کرد.

 

یا در بسیاری از مواقع قیمت آجر سفال گره به نوسانات ارزی می‌خورد و با تغییرات نرخ ارز قیمت‌ها هم جابه‌جا می‌شود. در برهه زمانی ساخت‌وساز راکد می‌شود و قیمت آجر سفالی سر به فلک می‌کشد و زمانی هم ساخت‌وساز رونق می‌گیرد و قیمت آجر تیغه‌ای کاهش پیدا می‌کند.

 

کیفیت ساخت و نام و برند شرکت سازنده نیز از عوامل مهم اثرگذار بر روی قیمت سفال نما می‌باشد.

 

همه‌وهمه این مسائل بر روی قیمت آجر سفال اثر می‌گذارند و به نوبه خودشان از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

.

 

نکته: جهت دریافت قیمت روز آجر سفال یا آجر تیغه ای می‌توانید با شماره تلفن‌های 0‎9133025177تماس حاصل فرمایید

 

 

 

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *