مقالات

کاربرد انواع آجر در ساختمان

با توجه به گسترش فزاینده انواع مصالح ساختمانی و متریال ­های نوین امروزی در صنعت ساختمان، شاید در نگاه نخست، سخن گفتن از نقش آجر در ساخت­ و ساز، چندان قابل اعتنا نباشد و بوی کهنگی از آن به مشام برسد، اما واقعیت چیز دیگر است! هر چند ساختمان­ های آجرنما، طی سال­ های گذشته، اغلب جای خود را به دیگر مصالح ساختمانی داده­ اند اما آجر در انواع و اشکال متعدد، متنوع و متفاوت، همچنان از مصالح پرکاربرد در ساختمان است و نقش آن کمرنگ تر از تیرآهن و میلگرد نمی باشد. هرچند قیمت تیرآهن و میلگرد در گذر زمان دستخوش نوسانات زیادی گشته است ولی آجر تقریبا نوسان زیادی را تجربه نکرده است. همان­گونه که انواع مواد و مصالح در صنعت ساختمان، بر اثر درهم ­آمیختگی با تکنولوژی، پیشرفت­ های قابل ملاحظه­ ای داشته ­اند، انواع آجرها نیز از گذشته تا کنون، با تحولات بسیاری مواجه شده­ اند و علاوه بر ساخت ­و ساز، در طراحی داخلی و نمای بیرونی ساختمان نیز نقش ویژه ­ای ایفا کرده ­اند.

 

هر چند امروزه به دلیل افزایش تراکم جمعیت و ساخت بناهای چند طبقه، از آجر، چندان در اسکلت ساختمان‌ ها استفاده نمی شود و اسکلت‌ های فلزی یا بتنی جایگزین آن شده اند اما آجر همچنان برای نماسازی یا سایر فضاهای یک ساختمان، مورد استفاده قرار می گیرند و یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد و پرمصرف است. نقش این محصول در ساختمان سازی، فراتر از نمای بیرونی یک ساختمان است و بعضا به عنوان جایگزین مناسب سنگ در پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو، کاربرد انواع آجر در پروژه های ساختمانی و قسمت های مختلف یک ساختمان، همواره یکی از موضوعات مورد توجه فعالان صنعت ساخت و ساز می باشد

آجر چیست ؟

 

آجر با توجه به انواع آن، تعاریف مختلفی دارد اما به طور کلی، آجر به عنوان یکی از قدیمی ­ترین مصالح ساختمانی دست­ ساز بشر، گِل پخته ­شده ­ای است که با اَشکال و اندازه­ های مختلف در ساختمان­ سازی کاربرد دارد. به عبارت دیگر، آجرها، بلوک­ هایی با اندازه منظم و مکعب هستند که اغلب از خاک رس ساخته شده و در انواع و طرح ­های گوناگون، با قیمت های متفاوت، در قسمت ­های مختلف ساختمان، مورد استفاده قرار می گیرند.

 

انواع آجر و کاربردهای آن در ساختمان

 

آجرها به عنوان یکی از مصالح ساختمانی ساخته شده از جنس خاک رس و مواد دیگر، با توجه به جنس و ابعاد، کاربردهای متنوع دارند و به ‌عنوان کف‌ پوش، دیوارپوش و دیوارکشی مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع آجر نوعی سنگ مصنوعی است که از پختن خشت خام و دگرگونی آن بر اثر گرما حاصل می شود. خاک آجر مخلوطی از مواد زیر می باشد.

 

خاک رس

ماسه

فلدسپات

سنگ‌ آهک

سولفات‌

سولفور

فسفات‌

کانی‌ آهن

منگنز

منیزیم

سدیم

پتاسیم

مواد آلی

 

مهم ترین کاربرد آجرها را می توان در بنایی و جهت ساخت دیوار به شمار آورد که برای چیدن و اتصال آن ها از ملات استفاده می‌ گردد. بناها و آثار تاریخی بسیاری مانند آتشکده ها، مساجد و ساختمان‌ های مسکونی، با استفاده از آجر در ایران ساخته شده‌ اند. انواع آجرها با توجه به نوع و مواد دیگر به کار رفته در آن، برای سایر بخش‌ های سازه هایی که در حال ساخت هستند، نیز کاربرد دارند. برای درک اینکه آجر در کدام قسمت ساختمان مورد استفاده است، باید انواع آجرها را از ابعاد مختلف مد نظر قرار دهیم و سپس با توجه به آن، کاربرد هر یک را در بخش های مختلف یک بنا بررسی نماییم.

 

ویژگی­ آجر موجب شده از نخستین مراحل ساخت­ و ساز تا انتها مورد توجه سازندگان قرار گیرد. آجر به خاطر کاربرد بیشتر و قیمت مناسب­ تر در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی در پروژه­ های مختلف ساخت­ و ساز استفاده می­ شود. آجرها با توجه به خصوصیات مهمی اعم از امکان جابجایی راحت، سایز کوچک و راحتی استفاده، کاربردهای مختلف و متنوعی دارند که می­ توان مهم­ ترین آن ها را به شرح زیر ذکر کرد:

 

کف ­سازی به خاطر مقاومت سایشی مناسبدیوار پوشی و نماچینی به خاطر مقاومت در برابر دما و رطوبتپی­ سازی به خاطر مقاومت فشاری مناسبعنصر تزئینی و دکوراسیون ساختمانمعماری مانند دهانه ­های وسیع به صورت قوس، طاق، گنبد، گوشواره، مقرنس

انواع آجرها بر اساس روش تولید

 

آجرها با ظاهری و ابعاد متنوعی تولید و در بازار عرضه می گردند که هر یک خصوصیات مخصوص به خود را دارند. آجرهای توپر مقاومت بالایی دارند که برای ساخت دیوارهای باربر مورد استفاده قرار می گیرند ولی آجرهای توخالی و سوراخدار دارای تخلخل‌ های بسیاری بوده و به روش پرسی ساخته می‌ شوند. در مجموع، آجرها با توجه به شیوه تولید به دو دسته کلی فشاری و ماشینی قابل طبقه بندی می باشند و بر این اساس، که هر کدام کاربردهای خاص خود را در قسمت های مختلف یک ساختمان دارند.

 

انواع آجرهای فشاری

 

این آجرها، برای تمام کارهای ساختمانی از جمله گره‌ چینی، طاق ضربی، دیوارهای حمال و تیغه چینی مناسب می باشند. آجرهای فشاری، معمولا در سفت کاری و زیرکاری ساختمان از قبیل دیوارهای خارجی و پی ریزی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. این آجرها غالبا با دست قالب زده شده و در کوره های محلی پخته می شوند. به طور سنتی، خشت این آجرها با دست زده و گوشه‌ های قالب به وسیله گل مخصوص با فشار خشت زن پر می شد. ابعاد آنها معمولا 5×10×20 و یا 5.5×11×22 سانتی‌ متر می باشد.

 

آجرهای ماشینی یا انواع آجر سوراخ دار

 

برای ساخت دیوار و در مرحله سفت کاری به دلیل استحکام بالا به کار می روند. قیمت این آجرها، مناسب بوده و در تمام پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند. آجرهای ماشینی یا سوراخ دار دارای 8 تا 10 عدد به قطر 1.5 تا 2 سانتی متر است. یکی از علل وجود سوراخ‌ ها در این محصول این است که هنگام دیوارچینی، ملات به‌ طور عمودی در آجر نفوذ کرده و باعث استحکام بیشتر دیوار می شود. از آنجا که در ساخت دیوارهای حمال می‌ توان به وسیله سوراخ‌ های موجود در سطح آجر آن را با میلگرد، مسلح کرد، بنابراین این محصول برای ساخت دیواری مستحکم مناسب است. جنس آنها در مقایسه با آجرهای فشاری، ترد و شکننده بوده و از آنجا که آجرهای سوراخ دار، خاصیت مکندگی چندانی ندارند و چسبندگی آنها به ملات چندان مناسب نیست، پس در طاق ضربی از آنها استفاده نمی‌ شود.

 

انواع آجرها بر اساس کاربرد

 

آجر بر اساس کاربرد در قسمت های مختلف ساختمان به کار می رود. در این رابطه، این محصول را می توان به انواع زیر تقسیم کرد:

 

انواع آجر برای نما

 

این محصول برای تزئین و زیباسازی نمای ساختمان و یا دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می‌ گیرد و طراحی آن مطابق با طرح های مختلف و شرایط داخلی و بیرونی ساختمان می باشد که معمولا یا به‌ صورت دستی یا ماشینی تولید می‌ شود. استفاده از دیوارهای آجری می تواند سبب گرم و دلپذیر شدن فضا در دکوراسیون داخلی منازل  گردد. آجرنما از ویژگی هایی مانند مقاومت در برابر گرما، رطوبت و نفوذ آب برخوردار است. برای استفاده از آجرنما در داخل منزل، همخوانی آن با سبک مدرن و کلاسیک مهم است و امروزه فضای مدرن با دیوار آجری طرفدار دارد. استفاده از دیوار آجری به جای دیوارهایی که با گچ سفید پوشانده می‌ شوند و یکنواخت و کسل کننده هستند، راهکار مناسبی به شمار می رود. آجر نسوز نیز نمونه ای است که می توان از آن به عنوان آجرنما استفاده کرد. ضمن آنکه تنوع بالای رنگ، آجرنما را به گزینه مناسبی برای پوشش نما مبدل ساخته است.

 

آجر مهندسی

 

این آجرهای ماشینی که به علت تراکم بالا از مقاومت زیادی برخوردار بوده و ظاهر نیمه شفاف دارند، در ساختمان‌ هایی که بار زیاد را تحمل می‌ کنند، مورد استفاده قرار می گیرند.

 

آجر لعابی

 

این دسته از آجرها در ابعاد و رنگ های متنوع تولید و مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله کاربرد آن ها می توان به تزئین دکوراسیون داخلی و بیرونی ساختمان و طراحی های سنتی اشاره کرد. لعابی که سطح محصول را پوشش می دهد، نقش لایه محافظ را داشته و موجب مقاومت بالا و طولانی شدن عمر آن می شود. این آجرها با رنگ هایی نظیر آبی، قرمز، نارنجی، قهوه ای و سورمه ای لعاب داده می شوند و جلوه بصری زیبایی به فضا می بخشند. ناگفنه نماند قیمت آجر لعابی ، گران تر از آجر معمولی می باشد.

 

آجر ماسه آهکی

 

این محصول که از سیلیکات کلسیم ساخته می شود، بیشتر در پی سازی ساختمان کاربرد دارد. از آنجا که مقاومت فشاری این آجر بالا می باشد، ظرفیت باربری آن نیز زیاد بوده و به همین جهت از آن در ساخت دیوارهای حائل و حمال استفاده می شود. آجرهای ماسه آهکی به دلیل استفاده از رنگدانه در تولید آنها، رنگ های متفاوت و ظاهر زیبایی دارند.

 

آجر بتنی

 

آجر بتنی محصول جدیدی است که با تکنولوژی آلمان و به صورت کاملا اتوماتیک تولید می شود با این حال، برخلاف برخی نظرات مطرح شده در این زمینه، آجر بتنی، جایگزین آجر فشاری نیست و اصولا کیفیت و مزایای آجر بتنی از جنبه های مختلف نسبت به آجر فشاری بیشتر است. در بین انواع آجرهای بتنی که در ساخت راهروهای حیاط و مسیرهای پیاده رو خیابان گرفته تا نمای بیرونی و داخلی واحد مسکونی نقش دارند، آجرهای سبک بتنی از جمله آجرهایی هستند که در پی چینی و دیوار چینی ساختمان و تیغه های باربر به کار می روند. این محصولات سبک به دلیل صاف و یکدست بودن، بیشتر در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند و به زیبایی منازل مسکونی بسیار کمک می کنند. این محصولات با توجه به سلیقه مشتریان و خریداران در رنگ‌ های مختلف وجود دارند.

 

درخواست مشاوره

 

مرکزآهنمقالات آهنکاربرد انواع آجر در ساختمان

 

کاربرد انواع آجر در ساختمان

 

6 ماه پیش10333بازدید0دیدگاه

 

بعدا می خوانم

 

چاپ کردن مقاله

 

اشتراک با دیگران

 

با توجه به گسترش فزاینده انواع مصالح ساختمانی و متریال ­های نوین امروزی در صنعت ساختمان، شاید در نگاه نخست، سخن گفتن از نقش آجر در ساخت­ و ساز، چندان قابل اعتنا نباشد و بوی کهنگی از آن به مشام برسد، اما واقعیت چیز دیگر است! هر چند ساختمان­ های آجرنما، طی سال­ های گذشته، اغلب جای خود را به دیگر مصالح ساختمانی داده­ اند اما آجر در انواع و اشکال متعدد، متنوع و متفاوت، همچنان از مصالح پرکاربرد در ساختمان است و نقش آن کمرنگ تر از تیرآهن و میلگرد نمی باشد. هرچند قیمت تیرآهن و میلگرد در گذر زمان دستخوش نوسانات زیادی گشته است ولی آجر تقریبا نوسان زیادی را تجربه نکرده است. همان­گونه که انواع مواد و مصالح در صنعت ساختمان، بر اثر درهم ­آمیختگی با تکنولوژی، پیشرفت­ های قابل ملاحظه­ ای داشته ­اند، انواع آجرها نیز از گذشته تا کنون، با تحولات بسیاری مواجه شده­ اند و علاوه بر ساخت ­و ساز، در طراحی داخلی و نمای بیرونی ساختمان نیز نقش ویژه ­ای ایفا کرده ­اند.

 

هر چند امروزه به دلیل افزایش تراکم جمعیت و ساخت بناهای چند طبقه، از آجر، چندان در اسکلت ساختمان‌ ها استفاده نمی شود و اسکلت‌ های فلزی یا بتنی جایگزین آن شده اند اما آجر همچنان برای نماسازی یا سایر فضاهای یک ساختمان، مورد استفاده قرار می گیرند و یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد و پرمصرف است. نقش این محصول در ساختمان سازی، فراتر از نمای بیرونی یک ساختمان است و بعضا به عنوان جایگزین مناسب سنگ در پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو، کاربرد انواع آجر در پروژه های ساختمانی و قسمت های مختلف یک ساختمان، همواره یکی از موضوعات مورد توجه فعالان صنعت ساخت و ساز می باشد.

 

pdf انواع آجر

 

آجر چیست ؟

 

آجر با توجه به انواع آن، تعاریف مختلفی دارد اما به طور کلی، آجر به عنوان یکی از قدیمی ­ترین مصالح ساختمانی دست­ ساز بشر، گِل پخته ­شده ­ای است که با اَشکال و اندازه­ های مختلف در ساختمان­ سازی کاربرد دارد. به عبارت دیگر، آجرها، بلوک­ هایی با اندازه منظم و مکعب هستند که اغلب از خاک رس ساخته شده و در انواع و طرح ­های گوناگون، با قیمت های متفاوت، در قسمت ­های مختلف ساختمان، مورد استفاده قرار می گیرند.

 

انواع آجر و کاربردهای آن در ساختمان

 

آجرها به عنوان یکی از مصالح ساختمانی ساخته شده از جنس خاک رس و مواد دیگر، با توجه به جنس و ابعاد، کاربردهای متنوع دارند و به ‌عنوان کف‌ پوش، دیوارپوش و دیوارکشی مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع آجر نوعی سنگ مصنوعی است که از پختن خشت خام و دگرگونی آن بر اثر گرما حاصل می شود. خاک آجر مخلوطی از مواد زیر می باشد.

 

خاک رسماسهفلدسپاتسنگ‌ آهکسولفات‌سولفورفسفات‌کانی‌ آهنمنگنزمنیزیمسدیمپتاسیممواد آلی

 

مهم ترین کاربرد آجرها را می توان در بنایی و جهت ساخت دیوار به شمار آورد که برای چیدن و اتصال آن ها از ملات استفاده می‌ گردد. بناها و آثار تاریخی بسیاری مانند آتشکده ها، مساجد و ساختمان‌ های مسکونی، با استفاده از آجر در ایران ساخته شده‌ اند. انواع آجرها با توجه به نوع و مواد دیگر به کار رفته در آن، برای سایر بخش‌ های سازه هایی که در حال ساخت هستند، نیز کاربرد دارند. برای درک اینکه آجر در کدام قسمت ساختمان مورد استفاده است، باید انواع آجرها را از ابعاد مختلف مد نظر قرار دهیم و سپس با توجه به آن، کاربرد هر یک را در بخش های مختلف یک بنا بررسی نماییم.

 

ویژگی­ آجر موجب شده از نخستین مراحل ساخت­ و ساز تا انتها مورد توجه سازندگان قرار گیرد. آجر به خاطر کاربرد بیشتر و قیمت مناسب­ تر در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی در پروژه­ های مختلف ساخت­ و ساز استفاده می­ شود. آجرها با توجه به خصوصیات مهمی اعم از امکان جابجایی راحت، سایز کوچک و راحتی استفاده، کاربردهای مختلف و متنوعی دارند که می­ توان مهم­ ترین آن ها را به شرح زیر ذکر کرد:

 

کف ­سازی به خاطر مقاومت سایشی مناسبدیوار پوشی و نماچینی به خاطر مقاومت در برابر دما و رطوبتپی­ سازی به خاطر مقاومت فشاری مناسبعنصر تزئینی و دکوراسیون ساختمانمعماری مانند دهانه ­های وسیع به صورت قوس، طاق، گنبد، گوشواره، مقرنسانواع آجرها بر اساس روش تولید

 

آجرها با ظاهری و ابعاد متنوعی تولید و در بازار عرضه می گردند که هر یک خصوصیات مخصوص به خود را دارند. آجرهای توپر مقاومت بالایی دارند که برای ساخت دیوارهای باربر مورد استفاده قرار می گیرند ولی آجرهای توخالی و سوراخدار دارای تخلخل‌ های بسیاری بوده و به روش پرسی ساخته می‌ شوند. در مجموع، آجرها با توجه به شیوه تولید به دو دسته کلی فشاری و ماشینی قابل طبقه بندی می باشند و بر این اساس، که هر کدام کاربردهای خاص خود را در قسمت های مختلف یک ساختمان دارند.

 

انواع آجرهای فشاری

 

این آجرها، برای تمام کارهای ساختمانی از جمله گره‌ چینی، طاق ضربی، دیوارهای حمال و تیغه چینی مناسب می باشند. آجرهای فشاری، معمولا در سفت کاری و زیرکاری ساختمان از قبیل دیوارهای خارجی و پی ریزی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. این آجرها غالبا با دست قالب زده شده و در کوره های محلی پخته می شوند. به طور سنتی، خشت این آجرها با دست زده و گوشه‌ های قالب به وسیله گل مخصوص با فشار خشت زن پر می شد. ابعاد آنها معمولا 5×10×20 و یا 5.5×11×22 سانتی‌ متر می باشد.

 

آجرهای ماشینی یا انواع آجر سوراخ دار

 

برای ساخت دیوار و در مرحله سفت کاری به دلیل استحکام بالا به کار می روند. قیمت این آجرها، مناسب بوده و در تمام پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند. آجرهای ماشینی یا سوراخ دار دارای 8 تا 10 عدد به قطر 1.5 تا 2 سانتی متر است. یکی از علل وجود سوراخ‌ ها در این محصول این است که هنگام دیوارچینی، ملات به‌ طور عمودی در آجر نفوذ کرده و باعث استحکام بیشتر دیوار می شود. از آنجا که در ساخت دیوارهای حمال می‌ توان به وسیله سوراخ‌ های موجود در سطح آجر آن را با میلگرد، مسلح کرد، بنابراین این محصول برای ساخت دیواری مستحکم مناسب است. جنس آنها در مقایسه با آجرهای فشاری، ترد و شکننده بوده و از آنجا که آجرهای سوراخ دار، خاصیت مکندگی چندانی ندارند و چسبندگی آنها به ملات چندان مناسب نیست، پس در طاق ضربی از آنها استفاده نمی‌ شود.

 

انواع آجرها بر اساس کاربرد

 

آجر بر اساس کاربرد در قسمت های مختلف ساختمان به کار می رود. در این رابطه، این محصول را می توان به انواع زیر تقسیم کرد:

 

انواع آجر برای نما

 

این محصول برای تزئین و زیباسازی نمای ساختمان و یا دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می‌ گیرد و طراحی آن مطابق با طرح های مختلف و شرایط داخلی و بیرونی ساختمان می باشد که معمولا یا به‌ صورت دستی یا ماشینی تولید می‌ شود. استفاده از دیوارهای آجری می تواند سبب گرم و دلپذیر شدن فضا در دکوراسیون داخلی منازل  گردد. آجرنما از ویژگی هایی مانند مقاومت در برابر گرما، رطوبت و نفوذ آب برخوردار است. برای استفاده از آجرنما در داخل منزل، همخوانی آن با سبک مدرن و کلاسیک مهم است و امروزه فضای مدرن با دیوار آجری طرفدار دارد. استفاده از دیوار آجری به جای دیوارهایی که با گچ سفید پوشانده می‌ شوند و یکنواخت و کسل کننده هستند، راهکار مناسبی به شمار می رود. آجر نسوز نیز نمونه ای است که می توان از آن به عنوان آجرنما استفاده کرد. ضمن آنکه تنوع بالای رنگ، آجرنما را به گزینه مناسبی برای پوشش نما مبدل ساخته است.

 

آجر مهندسی

 

این آجرهای ماشینی که به علت تراکم بالا از مقاومت زیادی برخوردار بوده و ظاهر نیمه شفاف دارند، در ساختمان‌ هایی که بار زیاد را تحمل می‌ کنند، مورد استفاده قرار می گیرند.

 

آجر لعابی

 

این دسته از آجرها در ابعاد و رنگ های متنوع تولید و مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله کاربرد آن ها می توان به تزئین دکوراسیون داخلی و بیرونی ساختمان و طراحی های سنتی اشاره کرد. لعابی که سطح محصول را پوشش می دهد، نقش لایه محافظ را داشته و موجب مقاومت بالا و طولانی شدن عمر آن می شود. این آجرها با رنگ هایی نظیر آبی، قرمز، نارنجی، قهوه ای و سورمه ای لعاب داده می شوند و جلوه بصری زیبایی به فضا می بخشند. ناگفنه نماند قیمت آجر لعابی ، گران تر از آجر معمولی می باشد.

 

آجر ماسه آهکی

 

این محصول که از سیلیکات کلسیم ساخته می شود، بیشتر در پی سازی ساختمان کاربرد دارد. از آنجا که مقاومت فشاری این آجر بالا می باشد، ظرفیت باربری آن نیز زیاد بوده و به همین جهت از آن در ساخت دیوارهای حائل و حمال استفاده می شود. آجرهای ماسه آهکی به دلیل استفاده از رنگدانه در تولید آنها، رنگ های متفاوت و ظاهر زیبایی دارند.

 

آجر بتنی

 

آجر بتنی محصول جدیدی است که با تکنولوژی آلمان و به صورت کاملا اتوماتیک تولید می شود با این حال، برخلاف برخی نظرات مطرح شده در این زمینه، آجر بتنی، جایگزین آجر فشاری نیست و اصولا کیفیت و مزایای آجر بتنی از جنبه های مختلف نسبت به آجر فشاری بیشتر است. در بین انواع آجرهای بتنی که در ساخت راهروهای حیاط و مسیرهای پیاده رو خیابان گرفته تا نمای بیرونی و داخلی واحد مسکونی نقش دارند، آجرهای سبک بتنی از جمله آجرهایی هستند که در پی چینی و دیوار چینی ساختمان و تیغه های باربر به کار می روند. این محصولات سبک به دلیل صاف و یکدست بودن، بیشتر در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند و به زیبایی منازل مسکونی بسیار کمک می کنند. این محصولات با توجه به سلیقه مشتریان و خریداران در رنگ‌ های مختلف وجود دارند.

 

مواد تشکیل ­دهنده آجر

 

ساختار و ماده اصلی آجر، خاک رس است که معمولا با 15 تا 20 درصد وزن آن، آب مخلوط می­ کنند و از گل حاصل­ شده، خشت می­ سازند. از پختن خشت و تغییراتی که بر اثر گرما، در آن پدید می­­ آید، آجر تشکیل می ­شود. درون خاک رس، ترکیباتی مانند سنگ آهک، سولفات ­ها، اکسیدها و فسفات­ ها و… وجود دارد و میزان کاهش یا افزایش هر یک از آنها، باید در خاک رسِ به­ کار رفته برای تهیه آجر، مورد توجه قرار گیرد. طبق استانداردهای موجود، میزان این ترکیبات در خاک رس عبارتند از:

 

اکسیدها شامل اکسید سیلیسیم 40 تا 60 درصد، اکسید آلومینیوم 9 تا 21 درصد، اکسید آهن 3 تا 12 درصد و اکسید منیزیم حداکثر 4 درصد آهک: تا میزان 30 درصد به صورت گرد سنگ آهک سولفات­ های کلسیم (سنگ گچ)، منیزیم، پتاسیم و سدیم به مقدار کم؛ سنگ گچ حدود 1 درصد، کلرور سدیم و پتاسیم حداکثر 1 درصد ماسه: 10 تا 15 درصد

 

آجر معمولی برای اقدامات ساختمانی، مصرف و به شیوه ماشینی یا دستی تولید می­ شود. ساخت، تهیه و تولید آجر در شش مرحله زیر صورت می­ گیرد:

 

استخراج خاک رس از سطح زمین: حمل آن به کارخانه، جدا کردن خاک سطحی یا نباتی و ریشه گیاهان و… از آنعمل آوردن خاک یا آماده­ سازی مواد خام: سنگ ­شکنی اولیه، تبدیل خاک به گرد، سرند کردن آب، ارسال به آسیاب و جدا کردن دانه ­هایی که رنگ را ضایع می کنند یا افزایش میزان اکسید آهن خاک (در صورتی که رنگ محصول، مهم باشد)ساختن گل برای تولید خشت: افزودن آب در حد مجاز و هم­زدن در مخلوط­ کن ­های مکانیکی برای چسبندگی و شکل ­دهی

 

خشت ­زنی یا قالب­گیری: شامل روش سنتی و امروزی:

 

الف- روش سنتی: قرار دادن گل در قالب چوبی بدون کفه، صاف کردن آن با دست، برداشتن قالب و قرار دادن خشت­ها در هوای آزاد برای خشک کردن آن

 

ب- روش کارخانه­ های آجرپزی یا تولید آجر: این روش شامل گل سفت یا اکسترودر (با میزان 15 درصد آب به وزن خاک)، گل شل (برای خاک­هایی با میزان آب زیاد 20 تا 30 درصد وزن خاک) و پرس کردن خاک نیمه­ خشک یا قالب فشاری (با 7 تا 10 درصد آّب به وزن خاک)

 

خشک کردن خشت: در این مرحله خشت ها پس از خشک شدن به روش سنتی به کوره منتقل می شوند و در روش جدیدتر این کار در اتاق ها یا تونل هایی انجام شده که گرمای آن ها از حرارت خروجی کوره ها تامین می گردد. پختن خشت (آجرپزی): مهم­ترین مرحله تولید آجر است. با پختن در حرارت حدود 900 درجه سانتی­گراد به مدت 40 تا 150 ساعت متناسب با نوع کوره و خاک رس. سه مرحله پخت عبارتند از:

 

الف- تا دمای 100 درجه سانتی­گراد: تبخیر آب فیزیکی خشت

 

ب- تا دمای 500 درجه سانتی­گراد: متصاعد شدن آب شیمیایی خاک رس

 

ج- تا دمای 900 درجه سانتی­گراد: تبدیل خاک رس به خمیر، چسبیدن دانه­های خاک به یکدیگر و سخت شدن آن.

 

همچنین با افزودن سوخت در مرحله آخر در زمان معین، می­ توان آجر را به رنگ خاص تولید کرد.

 

ابعاد استاندارد آجر

 

ابعاد آجر از گذشته تاکنون، تغییرات متعددی داشته است. در گذشته، علاوه بر آجرهای معمولی، آجر نظامی با ابعاد 50x50x50 و آجر ختایی با ابعاد 25x25x25 تولید می­ شد که بیشتر برای کف­ سازی مورد استفاده قرار می­ گرفت اما امروز، اغلب آجرهای دیوارچینی، در ابعاد 20x10x5 یا 22x11x5.5 سانتی­متر ساخته می­ شوند. در این حالت، هر بعد آجر، دو برابر بعد دیگر است تا برای دیوارچینی، به راحتی آجرها کله (عرض) راسته (طول) چیده شود؛ به­ گونه­ ای که بندهای آجر در مقابل یکدیگر قرار نگیرند و چفت و بست لازم بین آنها ایجاد شود.

 

موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، در استاندارد ملی شماره 7، ابعاد ترجیحی انواع آجر به صورت مدولار را به دو صورت زیر تعریف کرده است:

 

ابعاد ترجیحی آجر (برحسب میلی­متر)

 

[table id=315 /]طبقه ­بندی انواع آجر

 

انواج آجر با توجه به معیارهای مختلف قابل طبقه­ بندی است. در زیر برخی از این تقسیم ­بندی­ ها ذکر شده است:

 

تقسیم ­بندی اول بر اساس نوع ساخت: سنتی و قدیمی (فشاری/ دستی)، جدید و مدرن ( ماشینی)تقسیم­ بندی دوم بر اساس جنس: لعابی، سفالی (ایتال)، نسوز، ماسه آهکی، فشاری و ماشینیبر اساس ظاهر و شکل: توپر، توخالی، سوراخ­دار، متخلخل، با اشکال هندسی مختلفبر اساس رنگ در نماچینی: آجر سفید (به رنگ زرد کم­رنگ)، آجر بهی (زرد پررنگ)، قرمز روشن، قرمز سیر، ابلق (قرمز و زرد)بر اساس قدمت (آجرهای قدیمی): آجر نظامی، آجر ختایی، آجر تخت (چهار گوش ایرانی)، آجر شکریبر اساس آجر آلومینایی (آجرهای نسوز): آجر نسوز آلومینیومی، آجر نسوز سیلیسی، آجر نسوز ویژه، آجر نسوز اکسید کروم -کوروندوم، آجر نسوز زیرکونیوم، آجر نسوز قلیاییبه ترتیب قرار گرفتن نسبت به آتش در کوره: آجر جوش، سبز، بهی، سفید، ابلق (بیشترین استفاده)، قرمز، خام پختهبر اساس تزئین: آجر واکوب و آبمال، آجر پیش­بر، آجر مهری، آجر تراش، آجر قالبی و تراش، آجر آبساببر اساس شیوه آجر کاری: زنجاب کردن، قواره­بری، رگ­چینی، گل­اندازی، گره­سازی، آجرهای تزئینی (مهری)، آجرکاری رنگی، خوون­چینی، فخرومدین، هشت­وگیر، آبشاری، بادبزنی، معقلی (مخلوط کاشی و آجر)بر اساس آجرهای مختلف­ شکل: آجر سوراخ­شده، آجر معمولی، آجر توخالی، آجر بولنوس، آجرهای خردشده، آجرهای کانال یا آجرهای آجر، آجرهای مقابله، آجرهای منفرد، سنگ­فرش آجر، آجر زرق و برق­دار، ملکه نزدیک­تر، شاه نزدیک­تر، هدف آجربر اساس کیفیت: آجر درجه یک، آجر درجه دو، آجر درجه سهبر اساس مصرف: مهندسی (توپر، سوراخ­دار)، نما (متعارف، پلاکی)، توکار (باربر، غیر باربر)بر اساس نوع کاربرد: معمولی، مهندسی، آجر نمابر اساس آجر نما (انواع آجر نما): شاموتی، پلاک، رستیک، حصیری، کرکره­ای، لعابی، نسوزبر اساس آجرهای غیر رسی: ماسه آهکی، سیمانی (بتنی)بر اساس ابعاد: نیمه (یک دوم آجر از طول)، چارک یا کلوک (یک چهارم آجر از طول)، سه قدسی (سه چهارم از طول)، قلمدانی (یک دوم آجر از عرض) و…. .

 

این تقسیم ­بندی آجرها از منظرهای مختلف که می­توان به آن طبقه ­بندی­ های دیگر هم افزود، به خوبی گویای کاربرد و تنوع گسترده این نوع مصالح ساختمانی است.

 

10 نوع آجر معروف: کاربردها و ویژگی­های آنها

 

اکنون از بین انواع آجرهای مورد استفاده در صنعت ساختمان، 10 نوع از این آجرها، به صورت مختصر، همراه با کاربردها و ویژگی­های آنها در قالب جدول آورده می­شود:

 

جدول انواع آجر (10 آجر معروف)

 

فرمول محاسبه تعداد آجر

یکی از سوالات کاربردی، در زمینه نحوه محاسبه تعداد آجر موردنیاز در دیوارچینی برای هر سایز آجر است. در این زمینه، از دو فرمول استفاده می­شود:

  • فرمول اول:

طول آجر × (ارتفاع آجر + 1.5) = مساحت آجر و ملات

(مساحت آجر و ملات) / (10.000) = تعداد در هر مترمربع

جمع کل طول دیوارها × ارتفاع دیوار × تعداد در هر مترمربع = تعداد آجر یا سفال

  • فرمول دوم:

ضخامت دیوار × ارتفاع × طول = حجم دیوار

حجم دیوار × 0.8 = حجم آجر

(حجم یک آجر یا سفال) / (حجم آجر) = تعداد آجر یا سفال

این فرمول‌ها و محاسبات، به صورت تخمینی و تقریبی است و می‌توان از آن، برای برآورد تعداد انواع آجر سفال، بلوک، تیغه سفالی سقفی و دیواری و نظایر آن استفاده کرد.

جمع­ بندی

در مجموع کاربردهای آجر را میتوان به دو بخش ساختمانی و غیرساختمانی تقسیم بندی کرد. در این رابطه، آجرهای باکیفیت، دارای شکل استاندارد، لبه های تیز، سطح نرم، طول عمر بالا و مقاومت مناسب برای کاربردهایی مانند ساخت و ساز، راه سازی، سدسازی، پل سازی و… کاربرد دارند. همچنین این محصولات برای ساخت انواع دیوار با سایزهای مختلف اعم از نما، فونداسیون، نگهدارنده و حصارها، کف سازی، ساخت آرک و قرنیزها قابل استفاده هستند. آجرنسوز نیز به خاطر مقاومت در برابر حرارت، برای ساخت جداره داخلی دودکش ها، کوره ها، تنورهای پیتزاپزی و باربیکیوهای آجری در محوطه منازل استفاده می شود.

در مقابل آجرهای کیفیت پایین یا بیش از حدمجاز پخته شده، به دلیل شکنندگی، برای ساخت و ساز مناسب نیستند و بیشتر برای سنگ ریزی جاده ها یا توده های زیر بتن فونداسیون استفاده می شوند. همچنین آجرهایی که در معرض آفتاب خشک شده اند، تنها برای سازه های موقتی قابل استفاده هستند زیرا مقاومت آن پایین است و برای مکان هایی که میزان رطوبت و بارندگی در آنها بالا می باشد، مناسب نیست.

بنابراین آجر تنها برای امور ساختمانی کاربرد ندارد و علاوه بر نقش آنها در پی سازی، کف سازی، دیوارچینی و به طور کلی ساخت و ساز، از آجر، برای ساخت پیاده روها و مسیرهایی که به باغچه محوطه ختم می شوند، نیز مورد استفاده قرار می گیرد. مسیرهای آجری در باغ ها و محوطه ها، زیبایی چشمگیری ایجاد می کنند و در این میان، کفپوش آجری، گزینه جذابی است. همچنین آجرهای مقاوم به دلیل تنوع بالای رنگ، بافت و تراکم برای اهداف دکوراتیو، تزئینات و دکوراسیون داخلی قابل استفاده می باشد. برای مثال سوراخ های تعبیه شده در آنها، مکان مناسبی برای قرار دادن شمع های دکوراتیو است همچنین در بین سبک های مختلف دکوراسیون داخلی، سبک صنعتی از دیوارهای آجری یا بتنی استفاده می کند و این دیوارهای داخلی، زیبایی خاصی را به همراه دارند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *